Racjonalne bezpieczeństwo w czasach nowej rzeczywistości

Naszą gospodarkę uwolniono od restrykcji będących skutkiem światowej pandemii koronawirusa COVID-19, a przedsiębiorcy ze wszystkich branż próbują dostosować swoją działalność do innej, zgoła odmiennej, rzeczywistości. Jak wygląda teraźniejszość rodzimych organizacji po odmrożeniu? W jaki sposób pracodawcy radzą sobie z wytycznymi dotyczącymi reżimu sanitarnego i dlaczego tak ważne dla pracowników stało się doprecyzowanie wytycznych dotyczących higieny i bezpieczeństwa pracy?

W ciągu trzech miesięcy życie społeczne uległo diametralnej zmianie, brak kontaktu osobistego, reżim sanitarny w przestrzeni publicznej oraz spotkania w nowej wirtualnej rzeczywistości zmieniły, być może na zawsze, nasze nawyki i styl życia. Skutkiem tego jest wyraźna zmiana trendów i przyspieszenie szeroko pojętej cyfryzacji i zapotrzebowania na wykorzystanie nowych technologii. Tylko na przełomie marca i kwietnia konsumenci zamknięci w domach szeroko wykupywali sprzęt fitness wykorzystywany do ćwiczeń stacjonarnych, przyczyniając się do wzrostu sprzedaży w tej branży nawet o 60%. Analitycy przewidują, że zamrożenie gospodarki i przymusowa kwarantanna ostatecznie przyczyniły się do zmiany preferencji klientów, którzy znacznie chętniej będą korzystać z zakupów online.

Biznes kontra wytyczne

Stopniowe odmrażanie poszczególnych branż przyczyniło się do powstania dużej ilości mało przejrzystych wytycznych. Przeciętny obywatel łatwo gubi się w gąszczu szybko zmieniających się restrykcji sanitarnych, które są odmienne w zależności od przestrzeni, w której się porusza. Wychodzimy z domu bez maseczki ochronnej, by za chwilę założyć ją w sklepie spożywczym przy akompaniamencie rękawiczek jednorazowych, a gdy po chwili wychodzimy z zamkniętego pomieszczenia trafiając do autobusu, wielu z nas zwyczajnie zapomina znowu zakryć okolice twarzy. Ten sam zamęt dotyczy pracodawców i przedsiębiorców. Podczas gdy procedury w prywatnych klinikach medycznych można dosłownie określić reżimem sanitarnym, w którym oprócz obowiązkowego zakrywania twarzy wykorzystywany jest pomiar temperatury czy ankieta pobytowa, tak w restauracjach poza szeroko pojętym dystansem społecznym możemy czuć się zupełnie swobodnie. W kolejnych tygodniach niezbędne będzie ujednolicenie tych wytycznych, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów, którzy oczekują jasnych i uniwersalnych instrukcji zachowania się w przestrzeni publicznej.

Safety first jako nowy standard

Spójność wytycznych sanitarnych powinna zostać opracowana na bazie dobrych praktyk z innych podobnych i istniejących już procedur. Za dobry przykład mogą posłużyć wytyczne dla zakładów produkcyjnych, w których precyzyjne wymogi BHP pozwalają uniknąć niebezpiecznych wypadków czy incydentów mogących zagrozić życiu i zdrowiu pracowników. Przeszkolenie personelu z jednolitych wytycznych pozwala na unikanie wypadków nie tylko poprzez odgórnie wprowadzenie zaleceń, ale także wzajemne współdziałanie i odpowiedzialność współpracowników. Tworząc jednolite instrukcje dla społeczeństwa i przedsiębiorców można uzyskać nie tylko wzajemne zaufanie na linii konsument - pracownik - dostawca, ale także w przejrzysty sposób realnie dostosować kraj do nowej rzeczywistości.

Autor: Hubert Kowalski

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy