Skuteczna profilaktyka w czasach pandemii sprzyja rozwojowi nowoczesnych technologii

Obecna sytuacja epidemiologiczna wpływa na bieżącą działalność wszystkich przedsiębiorców, szczególnie w branży medycznej, produkcyjnej i przemysłowej. Zdecydowanie u pracodawców zatrudniających większą liczbę pracowników rekomendowane jest wdrażanie restrykcyjnych procedur bezpieczeństwa higieny, mających na celu ochronę zdrowia w halach i na taśmach produkcyjnych. Wpływa to w znacznym stopniu na organizację czasu i samej pracy w całej firmie. Jakie nieprzewidziane zagrożenia czekają na przedsiębiorców w chwili obecnej i w jaki sposób mogą im zapobiegać?

Na początku kwietnia ogłoszono wstrzymanie produkcji popularnej marki piwa w jednym z dużych zakładów produkcyjnych. Powodem zatrzymania był potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem u jednego z pracowników. Skutkowało to natychmiastową decyzją o wstrzymaniu całego wolumenu produkcji w zakładzie, a także odesłaniu wszystkich osób do domów. W zależności od ilości linii produkcyjnych oraz technologii produkcji szacuje się, że koszt dziennego przestoju produkcyjnego to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Koszt niebagatelny zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy mnóstwo pracowników przebywa na zwolnieniach chorobowych lub zasiłkach opiekuńczych, co znacząco utrudnia zarządzanie personelem i planowanie zastępstw w firmie. Połączenie tych czynników może doprowadzić do znacznych opóźnień w realizacji planów produkcyjnych określonych w kontraktach z klientami, a w skrajnych przypadkach do utraty płynności finansowej całej organizacji. Efektem tego będą problemy z realizacją zamówień i w konsekwencji odpływ klientów oraz masowe redukcje etatów.

Poszukiwanie skutecznych rozwiązań

Przyjęcie przez rząd rozwiązań opisywanych w tarczy antykryzysowej może zniwelować finansowe straty pracodawców, jednak oprócz tego potrzebne są rozwiązania o charakterze profilaktycznym. Obecnie w przemyśle i sektorach produkcyjnych gospodarki wdrażane są rozwiązania, które mają pomóc odpowiednio wcześnie wykrywać wśród pracowników osoby, które mogą być potencjalnymi nosicielami choroby COVID-19. Wprowadzamy takie rozwiązania z partnerami. Przy pomocy urządzeń do pomiaru temperatury ciała oraz zaangażowaniu modułu analizy danych opartej na sztucznej inteligencji będzie można „wyłapywać” osoby, u których nie wystąpiły jeszcze widoczne objawy. W ten sposób możliwe będzie utrzymanie produkcji w zakładzie, a także zmniejszenie ilości absencji chorobowych przez zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy, oczywiście w zgodzie z regulacjami prawnymi. Tego typu produkty mogą znacząco wpłynąć na uchronienie pracodawców przed stratami finansowymi i personalnymi także w przyszłości, pomagając analizować kluczowe wskaźniki produktywności i stanu zdrowia pracowników.

Zmniejszone ryzyko ekonomiczne

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej rozwiniętej technologii, możemy przeciwdziałać obecnemu kryzysowi także na inne sposoby. Automatyzacja produkcji oparta na robotyzacji, szeroki dostęp do rozwiązań opartych na termowizji dla przemysłu czy możliwość przez konsumentów robienia zakupów spożywczych przez parę kliknięć w aplikacji mobilnej to tylko niektóre z nich, które obecnie stały się niezwykle popularne. Korzystanie z nich nie tylko pomaga nam i przedsiębiorcom w życiu codziennym, ale także skutecznie ogranicza straty ekonomiczne wywołane kryzysem pandemicznym. Okazuje się, że wcześniejsze opracowanie takich rozwiązań, które przed erą kryzysu nie były aż tak popularne, dziś w dosłownym znaczeniu ratują nam życie. Teraz zastosowanie w codziennej pracy narzędzi do obsługi telekonferencji i wideokonferencji jest czymś naturalnym i dzięki nim, przynajmniej niektóre sektory gospodarki, w tym wyspecjalizowane usługi i doradztwo dalej mogą się rozwijać. Nie bójmy się zatem korzystać z technologicznych nowinek, szczególnie w tej nowej, niespodziewanej rzeczywistości.

Autor: Hubert Kowalski 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »