Czy lekarze będą podwójnie karani za niewłaściwie wypisane recepty

Każdy lekarz w prywatnym gabinecie musi się dobrze zastanowić zanim sięgnie po receptę refundowaną, ponieważ wiąże się z tym znaczne ryzyko. Zwłaszcza po zmianie przepisów od 1 czerwca 2019 r. 

Lekarz, wypisując receptę, na której co najmniej jeden produkt leczniczy (wyrób medyczny) jest refundowany, musi pamiętać, że recepta taka podlega kontroli NFZ (art. 48 ust. 7 ustawy refundacyjnej). Jeżeli chodzi o zakres tej kontroli, to na podstawie art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej, można go określić następująco:
1) posiadanie uprawnień przez lekarza do wypisania recepty;
2) właściwe udokumentowanie uzasadnienia medycznego wypisania recepty;
3) posiadanie uprawnień przez świadczeniobiorcę do określonej recepty;
4) zgodność wypisania recepty ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach Ministra Zdrowia w sprawie leków refundowanych.
Ustalenie podczas kontroli przez NFZ naruszenia któregoś z tych wymogów może spowodować, że lekarz będzie musiał zwrócić NFZ równowartość kwoty refundacji wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia dokonania refundacji (art. 48 ust. 7a ustawy refundacyjnej). W obecnym stanie prawnym zwrot refundacji jest jedyną sankcją prawną, która grozi lekarza za niewłaściwe wypisanie recepty refundowanej, ponieważ kara pieniężna w wysokości kwoty refundacji za okres objęty kontrolą mogła być nałożona tylko i wyłącznie w przypadku: uniemożliwienia czynności kontrolnych lub  niewykonania zaleceń pokontrolnych (art. 52a ust. 1 i 2 ustawy refundacyjnej, w obecnym brzmieniu). Tymczasem od 1 czerwca 2019 r. przepisy te ulegają zmianie i karę pieniężną NFZ będzie mógł nałożyć w przypadku:
1) uniemożliwienia czynności;
2) niewykonania w terminie zaleceń pokontrolnych;
3) prowadzenia dokumentacji medycznej w sposób niezgodny z przepisami prawa;
4) nieprowadzenia dokumentacji medycznej;
5) wypisania recepty nieuzasadnionej udokumentowanymi względami medycznymi;
6) wypisania recepty niezgodnej z uprawnieniami świadczeniobiorcy albo osoby uprawnionej;
7) wypisania recepty niezgodnie ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach, o których mowa w art. 37.
Oznacza to, że niewłaściwe wypisanie recepty refundowanej będzie od 1 czerwca 2019 r. sankcjonowane z jednej strony zwrotem nienależnej refundacji wraz z odsetkami, z drugiej zaś strony karą pieniężną w wysokości  równowartości kwoty refundacji za okres objęty kontrolą.

Autor: Radosław Tymiński

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy