„Konstytucja ochrony zdrowia” wreszcie bliżej wejścia w życie?

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Beata Małecka-Libera, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawi projekt ustawy o zdrowiu publicznym - poinformowała premier Ewa Kopacz na konferencji prasowej 3 lutego 2015 r.

Ustawa o zdrowiu publicznym, określana często jako „konstytucja ochrony zdrowia”, miałaby być zbiorczym aktem prawnym regulującym całość zagadnień związanych z publiczną ochroną zdrowia, porządkującym system przepisów obowiązujących w zakresie związanym ze zdrowiem publicznym oraz programów zdrowotnych, mającym na celu podniesienie rangi profilaktyki i promocji zdrowia, zwracającym uwagę na fakt, że zdrowie publiczne to priorytet nie tylko Ministerstwa Zdrowia, ale także wielu innych resortów, jak również koordynującym działania wszystkich resortów, a także instytucji, w tym m.in. NFZ, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, organizacji pozarządowych oraz samorządów. W aktualnie obowiązującym porządku prawnym zagadnienia te są regulowane przepisami rozmieszczonymi w licznych, odrębnych względem siebie aktach prawnych, co zdaniem pomysłodawców ustawy odbija się na efektywności obowiązującego w tym zakresie prawa, a w konsekwencji przynosi negatywne skutki dla zdrowia Polaków.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Pierwszy projekt ustawy został przygotowany jeszcze w 2011 r., kiedy to resortem zdrowia kierowała premier Ewa Kopacz. jako ówczesny minister zdrowia. Jeszcze w lutym 2012 r. następujący po niej minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz nie potrafił wskazać konkretnej daty zakończenia prac nad projektem, mimo że ustawa określana była jako priorytet rządu.

Podczas konferencji „Społeczne nierówności w zdrowiu w Europie i w Polsce”, która odbyła się w 26 listopada 2012 r. w Warszawie, wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki miał przedstawić projekt założeń do projektu ustawy. Według tych założeń, celem ustawy, oprócz uporządkowania systemu ochrony zdrowia, miało być m.in. wyrównanie nierówności w zdrowiu Polaków zamieszkujących różne regiony, różnic w długości życia między mężczyznami a kobietami, a także tych, jakie istnieją między Polakami a obywatelami UE, a także powołanie Rady ds. Zdrowia Publicznego, wyznaczającej kierunki polityki zdrowotnej oraz dokonującej bieżącej analizy sytuacji zdrowotnej w kraju, czy wprowadzenie Narodowego Programu Zdrowia. Niezależnie od tego, pomimo znacznego upływu czasu, żadne konkretniejsze efekty prac nad ustawą nie ujrzały do tej pory światła dziennego.

Z ostatniej wypowiedzi premier można wnioskować, że prace te wreszcie są na finiszu i już w najbliższym czasie ujrzymy projekt „konstytucji ochrony zdrowia”.

Autor: Agnieszka Pietrzak konstytucja ochrony zdrowia 

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »