Rodzic może ustanowić pełnomocnika do podejmowania decyzji o leczeniu dziecka

Sąd Najwyższy 13 maja 2015 r., rozpatrując pytanie prawne Sądu Okręgowego w Lublinie, podjął uchwałę, zgodnie z którą rodzic w ramach wykonywania władzy rodzicielskiej, może skutecznie udzielić pełnomocnictwa do wyrażenia zgody na dokonanie zabiegu medycznego u jego małoletniego dziecka.

W rozpatrywanej przez Sąd przedstawiciel ustawowy małoletniej pacjentki – ojciec posiadający pełnię władzy rodzicielskiej – udzielił bratu zmarłej matki dziecka pełnomocnictwa upoważniającego do reprezentowania go przed wszelkimi instytucjami, szpitalami, urzędami i organami administracji oraz sądami, we wszystkich sprawach związanych z wykonywaną władzą rodzicielską w stosunku do małoletniej. Pełnomocnictwo obejmuje umocowanie do składania w jego imieniu wszelkich oświadczeń woli i zgód.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Pacjentka wymagała wykonania badań laboratoryjnych oraz gastroskopii w znieczuleniu ogólnym. Pełnomocnik ojca dziecka wyraził zgodę na leczenie, ale szpital powziął wątpliwość co do skuteczności takiej zgody i wystąpił do sądu o wyrażenie zastępczej zgody na leczenie dziecka. Zgoda taka została przez sąd wyrażona. Zdaniem Sądu I instancji, przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego nie przewidują możliwości udzielenia pełnomocnictwa do wykonywania władzy rodzicielskiej, która przysługuje tylko i wyłącznie rodzicom. Od wskazanego orzeczenia odwołał się pełnomocnik ojca dziecka wskazując, że był prawnie umocowany do samodzielnego wyrażenia zgody na leczenie pacjentki i tym samym postępowanie sądowe było bezprzedmiotowe.

W związku z apelacją pełnomocnika Sąd Okręgowy w Lublinie nabrał wątpliwości co do możliwości skutecznego przeniesienia przez rodzica na inną osobę uprawnienia do wyrażenia zgody na leczenie dziecka. Sąd Najwyższy w celu rozstrzygnięcia istotnych wątpliwości prawnych w tym zakresie podjął w dniu 13 maja 2015r. uchwałę, w której uznał, że takie umocowanie pełnomocnika jest dopuszczalne. Uzasadnienie pisemne uchwały nie zostało jeszcze opublikowane.

Uchwała Sądu Najwyższego z 13 maja 2015 r. sygn. III CZP 19/15

Autor: Damian Konieczny
Słowa kluczowe:
Sąd Najwyższy

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy