Prawo ochrony zdrowia powinno być prostsze

/appFiles/site_102/images/autor/mnobG4gAJBp85ZV.jpeg

Autor: Greta Kanownik

Dodano:

Prawo ochrony zdrowia powinno być prostsze

Problemy legislacji w ochronie zdrowia powtarzają się. Jednym z nich jest brak konsultacji i oceny skutków wprowadzanych regulacji, także po ich wejściu w życie. Potrzebne są także dobre narzędzia ułatwiające stosowanie prawa. Czy nowo powstały zespół rozwiąże te problemy?

Minister zdrowia powołał zespół do spraw wdrożenia rozwiązań w zakresie uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej. Zadaniem zespołu jest przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych, które odpowiedzą na problemy zidentyfikowane w raporcie dotyczącym możliwości uproszczenia regulacji dotyczących wykonywania działalności leczniczej. Przewodniczącym został Jakub Adamski, zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia. W skład zespołu weszli również Tomasz Pęcherz, Karol Kolankiewicz, Piotr Kulik oraz Leszek Kubicz. Zespół będzie zobowiązany do przedkładania co kwartał ministrowi zdrowia sprawozdania z prowadzonej działalności. Pierwsze efekty prac zespołu poznamy dopiero w nowym roku.

Bezpieczeństwo pacjenta i odpowiedzialność za pacjenta to jeden z ważnych aspektów prawnych, które interesują szpitale. Obecnie toczą się prace dotyczące uregulowania działalności komisji do spraw zdarzeń medycznych, a także dotyczące dokumentacji medycznej, czy utworzenia nowego funduszu związanego z odszkodowaniami za NOP.

Jeśli prawo nie będzie opracowywane przy pomocy kancelarii prawnych, nie będzie w pełni efektywne. Obecnie projekty ustaw, przechodząc przez cały etap legislacji, są sprawdzane pod względem prawnym zarówno przez biura prawne ministerstwa, jak i parlamentu i prezydenta, ale brak jest sprawdzenia efektów działania ustawy już po jej wejściu w życie, po roku, dwóch czy pięciu latach jej funkcjonowania. Dobre zarządzanie to dobre narzędzia, a w Polsce produkujemy wiele aktów prawnych. Na przykład w jednym kwartale 2017 roku powstało ich aż 8 tysięcy. Bez cyfryzacji prawa i automatyzacji tych procesów trudno przestrzegać prawa. Legalizm wyczerpał możliwości dalszego działania. Należy zwrócić uwagę na trzy elementy prawa: goverance, risk managament oraz compliance, czyli nowoczesne narzędzie zarządzania zgodnością. Akt prawny musi być inteligentny, a inteligentny akt prawny podaje także mierniki ilościowe i jakościowe, podaje szacunki dotyczące skutków jego wprowadzania. Akt prawny inteligentny przenosi cele w rezultaty mierzalne. Cyfryzacja jest ułatwieniem w zarządzaniu. Przeszkodą w ich korzystaniu jest bariera mentalna, a nie finansowa. Ważne, by akty prawne były jak najprostsze, a wiele szczegółowych rozwiązań powinno być zawartych w rozporządzeniach do ustaw.

Mam nadzieję, że te uwagi dostrzeże powołany zespół i wykorzysta je w praktyce w swojej pracy dla dobra nas wszystkich.

Autor: Greta Kanownik
Słowa kluczowe:
ochrona zdrowia

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe z dostępem na 5 dni


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 5 DNI

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Katowice 01.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

RODO w branży medycznej – aspekty prawne i wdrożeniowe.

Poznań 02.lutego.2018

Jak prawidłowo przygotować placówkę?

Czytaj więcej   »


Odbierz e-book w
prezencie!

Jak przygotować rejestratorki do obsługi pacjentów?

Spis treści Czytaj e-wydanie