Lista leków zagrożonych dostępnością dla polskich pacjentów

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP (Dz.U. z 13 lipca 2016r., poz. 74). Na liście publikowanej co dwa miesiące - umieszczane są te leki, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Preparaty, które się na niej znajdują, nie mogą być wywożone za granicę.

Lista zawiera 169 pozycji. Są na niej m.in. leki przeciwzakrzepowe, przeciwnowotworowe, insuliny, a także leki stosowane w astmie i schizofrenii. Zagrożona brakiem dostępności jest też – jak wynika z wykazu – skojarzona szczepionka bakteryjno-wirusowa przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, polio i zakażeniom wywoływanym przez Haemophilus influenzae typu B. Są na nim także np. insuliny: Actrapid-Penfill, Mixtard, NovoMix, Insuman i Humalog; leki przeciwzakrzepowe Clexane, Fragmin; zawiesiny do nebulizacji Pulmicort oraz aerozole inhalacyjne Berodual. Na listę wpisano także m.in. stosowany w leczeniu schizofrenii i innych chorób psychicznych Rispolept Consta, przeciwpadaczkowy Vimpat.

Jak powstaje wykaz? Zgodnie z tzw. ustawą antywywozową obowiązkiem wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych jest zgłaszanie GIF leków, których brakuje w 5 proc. aptek w danym województwie. Następnie GIF informuje ministra zdrowia. Lista jest jednym z narzędzi, które ma ograniczyć problem niekontrolowanego wywozu leków z Polski leków.

Na opublikowanej 2 miesiące wcześniej liście leków zagrożonych dostępnością na terytorium RP było 240 leków. Czy to oznacza, że omawiane narzędzie publikowania zagrożonych dostępnością leków działa, wstępnie można powiedzieć, że tak, jednakże poczekajmy na kolejne publikacje.W grudniu wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda mówił, że jedyną metodą zahamowania eksportu równoległego leków refundowanych jest wyrównywanie cen urzędowych. Ceny urzędowe leków w Polsce zbliżone do cen w sąsiednich państwach przyczynią się do zahamowania wypływu leków refundowanych z kraju. Jednocześnie  zaznaczał, żewyższeceny będą wpływały jedynie na te podmioty, które wywożą leki z Polski. Podkreślił, że w wyniku tej zmiany pacjenci nie będą płacili więcej za leki, nie zwiększą się też wydatki NFZ w tym zakresie.

Poczekajmy zatem do kolejnej publikacji listy.

Autor: dr n. ekon. Greta Kanownik, kierownik Działu Administracji Medycznej w SP ZOZ w Brzesku

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »