Hybrydowa rehabilitacja kardiologiczna

Zgodnie ze standardami europejskimi i zdaniem specjalistów rehabilitacja w incydencie kardiologicznym (zawale serca etc.) powinna się rozpocząć natychmiast po ustaniu bezpośredniego zagrożenia życia, bowiem negatywne skutki rozwijają się już w drugim trzecim dniu unieruchomienia.

Pierwszy etap rehabilitacji w grupie pacjentów z ostrym zawałem trwa od 6 do 8 dni, a bywa, że z powodu braku stabilizacji stanu zdrowia - i dłużej.

Umownym momentem zakończenia pierwszego etapu rehabilitacji jest stabilizacja stanu zdrowia osiągnięcie przez chorego samodzielności w zakresie czynności życia codziennego. Zwykle jest to równoznaczne z decyzją o wypisaniu pacjenta do domu lub przeniesieniu na oddział rehabilitacji kardiologicznej (lub podobny).

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Drugi etap rehabilitacji kardiologicznej powinien rozpocząć się po 3 tygodniowym okresie stabilizacji stanu zdrowia – najlepiej przygotowawczo w szpitalu plus kontynuacja przez 8- 12 tygodni w przychodni rehabilitacyjnej, a najlepiej - w warunkach domowych.

Uboga baza szpitalna oraz różne inne czynniki powodują, że drugi etap rehabilitacji kardiologicznej jest realizowany zaledwie u 8% pacjentów (w Polsce jest rocznie ok. 400 000 po incydencie kardiologicznym). Dane z piśmiennictwa medycznego jednoznacznie wskazują na dobroczynny (poprawa jakości życia, wydłużenie życia) wpływ rehabilitacji. W Polsce ponad 90% pacjentów jest tego dobroczynnego wpływu pozbawianych. Zatem jak zwiększyć odsetek pacjentów objętych rehabilitacją? Szansą jest wprowadzenie wczesnej rehabilitacji w warunkach domowych, metodą telemedyczną, uwzględniającą zdalne monitorowanie i konsultacje. Taki właśnie produkt, przy współpracy z Instytutem Kardiologii w Warszawie, proponujemy dla wszystkich gabinetów i ośrodków kardiologicznych.

To rehabilitacja hybrydowa – bo łączy niezbędny fizyczny kontakt z pacjentem, telemedyczne monitorowanie akcji serca oraz zaprogramowanej aktywności fizycznej pacjenta.

Autor: Jacek Gawryszewski, prezes „E’Medicina Polska”
Słowa kluczowe:
telemedycyna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »