Projekt „Konstytucji zdrowia” już dostępny

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji 28 marca pojawił się długo oczekiwany projekt ustawy o zdrowiu publicznym, nazywanej powszechnie „Konstytucją zdrowia”.

Opublikowany projekt pochodzi z 17 marca i obecnie został skierowany do konsultacji publicznych. Jak wynika z treści projektu, ustawa ma określać w pierwszej kolejności zadania z zakresu zdrowia publicznego. Ponadto jej celem jest, także, wskazanie podmiotów uczestniczących w realizacji tychże zadań oraz zasad ich finansowania. Wśród zadań ustawa wymienia w szczególności monitorowanie i ocenę stanu zdrowia, jego zagrożeń oraz jakości życia związanej ze zdrowiem społeczeństwa, edukację zdrowotną, wdrażanie programów promocji zdrowia, a także programów profilaktyki chorób. Co niezwykle istotne, zadania z zakresu zdrowia publicznego mają, również, obejmować analizę adekwatności i efektywności udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w odniesieniu do potrzeb zdrowotnych społeczeństwa oraz inicjowanie i prowadzenie badań naukowych oraz współpracy międzynarodowej w zakresie zdrowia publicznego. W założeniu ustawodawcy, wskazane wcześniej zadania z zakresu zdrowia publicznego ma koordynować, powoływany przez Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik Rządu do Spraw Zdrowia Publicznego. Wsparcie dla Pełnomocnika ma stanowić Rada do Spraw Zdrowia Publicznego, będąca organem opiniodawczo – doradczym.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Projekt ustawy przewiduje także, niejako, powrót do pomysłu Narodowego Programu Zdrowia. Należy przypomnieć, że program taki był już przygotowany na lata 2007 – 2015. Niestety, ze względu na brak finansowania, nie był realizowany. Tymczasem, zgodnie z projektem, „nowy” program, jako dokument strategiczny, ma zostać wprowadzony w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a za jego koordynację odpowiedzialny ma być nowoutworzony Komitet Sterujący Narodowego Programu Zdrowia. Zgodnie z przyjętym przez ustawodawcę w treści projektu założeniem, Narodowy Program Zdrowia musi zostać wprowadzony najpóźniej do 1 sierpnia 2016 roku. Jest to, bowiem, data graniczna dla Rady Ministrów do wydania odpowiedniego rozporządzenia.

Nie mniej otwarte pozostaje pytanie dotyczące skuteczności finansowania programu. Nie przypadkowo wspominam o skuteczność finansowania, albowiem co do samego źródła projekt wyraźnie wskazuje, iż zadania z zakresu zdrowia publicznego, przewidziane w ustawie, finansowanie będą ze specjalnie utworzonego funduszu celowego, tj. Funduszu Zdrowia Publicznego. Dysponentem Funduszu ma być Minister Zdrowia, a środki gromadzone będą z przychodów Funduszu, którymi mają być:

  1. 1 % wpływów z tytułu akcyzy od napojów alkoholowych,

  2. 0,5 % wpływów z tytułu akcyzy od wyrobów tytoniowych i suszu tytoniowego,

  3. 3 % wpływów z dopłat w grach objętych monopolem państwa,

  4. odsetek od kwot zgromadzonych na rachunku Funduszu,

  5. dotacji z budżetu państwa,

  6. darowizn i zapisów,

  7. wpływów z innych tytułów,

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Autor: Maciej Łokaj
Słowa kluczowe:
zdrowie publiczne

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy