Czy lekarz może wystawić pacjentowi zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do noszenia maski ochronnej

Do lekarza zgłosiła się pacjentka z prośbą o wystawienie zaświadczenia, które zwalniałoby ją z obowiązku noszenia maski na twarzy. Pacjentka zgłaszała, że odczuwa wówczas duszność i, że od wielu lat leczy się z powodu alergii na pyłki traw. Ta choroba pacjentki była od kilkunastu lat odnotowywana w dokumentacji medycznej pacjentki. Co lekarz powinien zrobić w tej sytuacji?

Obowiązek zasłaniania nosa i ust wynika z § 18 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepis ten nakłada do odwołania obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki albo kasku ochronnego. Niemniej w § 18 ust. 2 tego rozporządzenia przewidziano różne wyjątki od tego obowiązku (np. dotyczące osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach czy kierujących środkami transportu publicznego).

Jednym z tych wyjątków jest również stan zdrowia osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa, całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna, lub trudność w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Równocześnie przepis ten stwierdza, że „okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane”.

Należy rozważyć, czy alergia uzasadnienia orzeczenie przeciwwskazań do obowiązku zakrywania nosa i ust. W moim przekonaniu niektóre alergie mogą uzasadniać orzeczenie o istnieniu przeciwwskazań do obowiązku zakrywania nosa i ust - ocena danego przypadku należy do lekarza.

Z informacji podanych przez lekarza wynika, że choroba jest potwierdzona w dokumentacji medycznej i zdaje się być kontrolowana. W związku z tym sugerowałbym tylko – z ostrożności – podjęcie próby zweryfikowana w badaniu trudności zgłaszanych przez pacjentkę.

Odpowiadając zatem na pytanie, lekarz może wystawić pacjentowi zaświadczenie o przeciwwskazaniach zdrowotnych do noszenia maseczki ochronnej. Warto jednak też poinformować pacjenta, że nie ma on obowiązku noszenia takiego zaświadczenia, a w razie ewentualnej kontroli może zawsze wyjaśnić policjantowi swój stan zdrowia.

Autor: Radosław Tymiński
Wpis jest fragmentem z bloga autora
prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy