Dokąd zmierza telemedycyna

Coraz częściej słychać się o rozwoju telemedycyny. Termin ten, zamiennie określany jako e-Zdrowie (ang. e-Halth, eHealth ), nadzwyczaj często jest przedmiotem zainteresowania startupów technologicznych. Nic dziwnego. Nacisk na rozwój medycyny na odległość jest wypadkową dwóch istotnych zjawisk.

Pierwszym z nich jest wzrost roli pacjenta w ochronie zdrowia. Oznacza to, że pacjenci już dawno wypadli z roli biernych odbiorców systemu opieki zdrowotnej. Dziś są jego współtwórcami i aktywnymi uczestnikami zmian. Drugim czynnikiem, jest niezwykle intensywny rozwój technologii mobilnych oraz komunikacyjno informacyjnych (ang. information and communication technologies, ICT). O telemedycynie mówimy zatem dlatego, że pacjenci domagają się zmian, a postęp technologiczny w coraz większym stopniu je umożliwia.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Na ten temat jest głośno i będzie jeszcze głośniej.

Szczególnie, że nie tylko społeczeństwo, ale i instytucje opowiadają się za promocją rozwiązań e-Zdroiwa. W chwili obecnej w państwach Unii Europejskiej, w tym także i w Polsce, wchodzi w życie projekt Horizon 2020. Jest to ogromny program wsparcia badań naukowych oraz innowacji na lata 2014 - 2020. Zwiększenie jakości oraz dostępności opieki zdrowotnej poprzez zapewnienie społeczeństwu najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie e-Zdrowia to jedno z głównych założeń projektu. Możemy przewidzieć, że rozwój telemedycyny w Europie nabierze teraz jeszcze szybszego tempa.

Warto już teraz pomyśleć nad wprowadzeniem rozwiązań z zakresu e-Zdrowia do własnej placówki medycznej. Nowe technologie w zakresie medycyny na odległość wyrastają w tej chwili jak grzyby po deszczu. Co chwila pojawiają się aplikacje mobilne wspomagające monitorowanie stanu zdrowia a nawet profesjonalną diagnozę medyczną. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań może usprawnić pracę personelu medycznego, zwiększyć komfort pacjentów i przede wszystkim zwiększyć konkurencyjność naszej placówki. A wszyscy zdajemy sobie sprawę, że wyprzedzanie konkurencji choćby o krok, ma często ogromne znaczenie.

Istotą telemedcyny jest zagwarantowanie pacjentom opieki medycznej na odległość. W naszej praktyce możemy wykorzystać przede wszystkim trzy kategorie telemedycyny: przechowywanie i transmisję danych (m.in. wyników badań obrazowych lub biosygnałów), zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów (np. monitoring EKG pacjentów zagrożonych zawałem serca) oraz interaktywne usługi telemedyczne. Celem ostatniej kategorii jest umożliwienie, w czasie rzeczywistym, komunikacji pomiędzy pacjentem a personelem medycznym. Komunikacja może przybierać m.in. formę wideokonsulracji, czata lub chociażby wymiany informacji za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Wiele rozwiązań z zakresu telemedycyny zostało już z powodzeniem wprowadzonych zarówno na świecie jak i na naszym lokalnym gruncie. Doskonałym przykładem teleopieka kardiologiczna którą kilka lat temu wprowadziła spółka Telemedycyna Polska SA. Pacjenci otrzymują możliwość przesyłania wyników EKG przez telefon do całodobowego centrum kardiologicznego. Obecnie obserwujemy narodziny pionierów wideokonsultacji medycznych (http://telemedi.co/). Iimplementacja rozwiązań z zakresu teleopieki pielęgniarskiej, telefarmacji (gwarantującej monitorowanie terapii lekowej) a nawet telerehabilitacji jest tylko kwestią czasu.

Dostarczanie zupełnie nowych jakości w branży medycznej staje się coraz łatwiejsze. Dlatego jeszcze raz zachęcam do śledzenia innowacji w zakresie e-Zdrowia zarówno w Polsce jak i na świecie. Warto wziąć pod uwagę nowe rozwiązania, szczególnie teraz, kiedy rzeczywiście są jeszcze nowe.

Autor: Beata Kusy-Kołodziejczyk
Słowa kluczowe:
telemedycyna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »