Czy prywatny gabinet lekarski może doliczać tzw. opłatę covidową

Do prezesa UOKiK wpływa coraz więcej skarg na tzw. opłaty covidowe w gabinetach lekarskich. Opłata covidowa to dodatkowa opłata związana z kosztami użycia niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Od razu pojawiły się różne pytania, czy taka opłata jest legalna i jaka może być jej wysokość. Oto odpowiedź.

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że prywatny gabinet lekarski (a właściwe indywidualna praktyka lekarska) to forma prowadzenia działalności gospodarczej, a więc bycia przedsiębiorcą. W świetle polskiego prawa każdy przedsiębiorca może prowadzić działalność gospodarczą jak chce; zasadę tę statuuje art. 8 zdanie 1 ustawy z 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, zgodnie z którym: „Przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, z wyjątkiem tych, których zakazują przepisy prawa”. Oznacza to m.in., że organizację pracy, godziny przyjęć czy cenę usługi oraz jej składowe ustala właściciel prywatnego gabinetu lekarskiego.

W przypadku lekarzy (inaczej niż np. w niektórych zawodach prawniczych) nie ma określonej prawnie minimalnej czy maksymalnej ceny usługi i jej elementów składowych. Tym samym lekarz może doliczać do ceny usługi zarówno opłatę covidową, jak i inne opłaty, jeżeli uzna to za stosowane.

Jednocześnie należy pamiętać, że z ustawy z 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług jednoznacznie wynika, że w miejscu świadczenia usług trzeba uwidocznić cenę usługi w sposób niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen (art. 4 ust. 1), zaś w rozporządzeniu ministra rozwoju z 9 grudnia 2015 r. w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług podkreślono, że: „Ceny za usługi podaje się wraz z dokładnym określeniem rodzaju i zakresu usługi” (§ 10 ust. 1) oraz „W miejscu świadczenia usług udostępnia się cennik w miejscu ogólnodostępnym i dobrze widocznym dla konsumentów” (§ 11 ust. 1).

Z tych przepisów wynika więc jednoznacznie, że konsument (w tym przypadku pacjent) ma prawo do otrzymania informacji o całkowitej cenie usługi przed rozpoczęciem jej świadczenia.

Cena całkowita, to cena, którą będzie musiał uiścić pacjent po wykonanej usłudze (cena ta więc obejmuje wszystkie dodatkowe opłaty i składowe, w tym również opłatę covidową).

Właściwa praktyka powinna polegać na tym, że pacjenta informuje się przed rozpoczęciem udzielania świadczeń zdrowotnych o całkowitej cenie usługi, a jeżeli to nie jest możliwe (np. lekarz dentysta dopiero zobaczy ile będzie plomb), to pacjent powinien być poinformowany o cenie wszystkich elementów, składających się na cenę usługi (tutaj o cenie pojedynczej plomby).

Praktyka polegająca na tym, że dopiero po zakończeniu usługi informuje się pacjenta o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty covidowej jest błędna.

W przypadku, gdy pacjent zgłosi to do Inspekcji Handlowej, wojewódzki inspektor może nałożyć na lekarza (właściciela prywatnego gabinetu lekarskiego) karę pieniężną do wysokości 20.000 zł (art. 6 ust. 1 ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług).
Podsumowując, prywatny gabinet lekarski może doliczyć opłatę covidową, jednak ma obowiązek poinformować pacjenta przed udzielaniem świadczeń zdrowotnych o całkowitej cenie usługi (a więc o cenie uwzględniającej wszelkie opłaty, w tym opłatę covidową).

Autor: Radosław Tymiński
Wpis jest fragmentem z bloga autora
prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy